Sjećam se nekada su se muški satovi cijenili više nego zlato, toliko su bili rijetki i onaj tko je imao sat bio je „faca“.
I mada su danas ženski i muški satovi napredovali, nekako se sa nostalgijom sjećamo „starih“ vremena. Suvremeni muški satovi imaju gumeni dihtung, imaju mnogo veću vodootpornost, imaju tubice. U ono vrijeme imali ste dust proof, a sad je sve wasser dicht. Kućišta su daleko uznapredovala u odnosu na raniji period. Od oca sam dobio svoj prvi Darwil sat, bez neke posebne prigode. Sjećam se tog sata, jer sam bio jedan od rijetkih koji je uopće i imao sat u školi. Mislim da sam bio prvi ili drugi razred. Vratio sam ga kasnije ocu, jer mi se poslije više nije sviđala narukvica, pošto je bio neki metal na narukvici. A poslije ne znam što je radio s njim, vjerojatno ga je prodao.
Ne znam tko je vodio Darwil, ali kao i moj otac, on je u nekom periodu super radio, pa su išle godine i on je sve manje radio. Pretpostavljam da tako i taj čovjek nije uhvatio korak sa vremenom. Trebalo se suočiti sa tržištem, sa strateške, marketinške strane. Darwil ovakav kakav je pripada 70-tim godinama. Netko je trebao da ga unaprijedi bez obzira što su ti muški satovi bili hit toga doba.
Ranije je bilo dovoljno da je sat kvalitetan, a sad mora da se ima i ogroman novac u marketingu. Darwil je imao sat od 36000 oscilacija, a on je mjerio 10-ti dio sekunde. To je kao El Primero sat, i on ima 36000 oscilacija. To je prestižna stvar. Darwil je 80-tih godina bio u toku i jurili su taj trend.
Kod nas su sad u prodaju Zeno muški satovi, to je inače jedan urar iz Švicarske po kome sat i nosi ime. Taj sat se nigdje ne reklamira, a ima mehanizam kao što ima Tag Heuer, Breitling. Kome nije bitan naziv, nego hoće da ima sat lijepog izgleda može da kupi Zeno.