Brinite za svoj nakit i on će vam dugo sjajiti

Ako ste jedna od onih žena kojima je nakit bitna stvar u životu, onda je svakako bitno da vam dugo traje i da se za njega znate brinuti.

Jedna od bitnih stvari je skladištenje – kako ga izlaganje zraku ocrnjuje, čuvanje srebra u hermetičkim plastičnim vrećicama s trakama protiv tamnjenja velika je preventivna mjera. Samo pripazite da više komada nakita ne pohranite u istu vrećicu: srebro je mekani metal za nakit, tako da se pojedini komadi mogu međusobno oštetiti. Narukvice s karikama ili lancima treba držati otkopčane ili otkvačene kako bi se spriječilo i ogrebotine. Ako ne možete koristiti plastične vrećice, pokušajte osigurati da skladišni prostor ima malu vlagu. U prostor za odlaganje možete staviti i komad krede, paketić aktivnog ugljena ili posudu sa silikagelom kako biste minimalizirali tamnjenje.

Ručno izrađeni nakit od srebra je posebice osjetljiv te biste njega dodatno mogli održavati poliranjem. Jednostavno poliranje vašeg srebra dobro djeluje kad potamnjivanje nije prejako. To je ujedno i najbolja metoda za čišćenje oksidiranog srebra jer se možete kloniti namjerno potamnjelih područja.

Srebro je mekano i lako se može ogrebati tako da na njemu ostanu crte. Za poliranje predmeta možete upotrijebiti posebnu srebrnu krpu, ali to će učiniti i flanel bez vlakana, mikrofibra ili druga mekana neabrazivna tkanina. Ne koristite papirnate ručnike ili maramice sa kojima se polira nakit jer sadrže vlakna koja mogu ogrebati srebro.

Prilikom poliranja koristite duge pokrete prema naprijed koji zrcale zrno srebra. Ne trljajte u krugove, jer će to povećati sitne ogrebotine. Također, često prelazite na drugi dio tkanine kako biste izbjegli vraćanje mrlja na srebro. Pomoću tankih krpi možete ući u mala, detaljna područja.

Budite oprezni s posrebrenim predmetima, jer pretjerano poliranje može ukloniti oplatu (ovisno o debljini) i ostaviti vaš nakit u lošijem stanju nego što je bilo kad ste započeli njegovu njegu.